Держархів допомагає вивчати історію України і створює «Народний архів» про життя простих одеситів


archive

Одеса, 25 лютого 2015 – Олена Ксьондзик, заступник директора Держархіву Одеської області, Едуард Петровський, доцент кафедри історії України ОНУ ім. І. І. Мечникова, член громадської ради при Держархіві, Анна Мисюк, науковий співробітник Одеського літературного музею, член громадської ради при Держархіві, провели брифінг на тему: «Державний архів Одеської області: проблеми та перспективи».

Олена Ксьондзик розповіла про діяльність мережі районних архівних установ області. Це районні архівні відділи, міські та трудові архіви, де зберігаються документи по трудовій діяльності людей та документи ліквідованих установ. Термін зберігання документів в архіві – 75 років.

Серед міст області найбільші архіви знаходяться в Білгород-Дністровському та Ізмаїлі – найбільші в області архіви.

На початку 2010 року був виданий довідник по фондах міських, районних та трудових архівів відділів Одеської області. Довідник виданий для того, щоб полегшити роботу дослідникам і простим громадянам. Одеський обласний архів – єдиний в країні, що випустив подібне видання. Часові рамки: 1944-2009 роки. Щороку довідник поповнюється. Оновлений довідник перебуває на сайті облархіву.

В архівах є колекції фотодокументів районів і міст, підшивки газет. Є фотоколекції історичних подій, цікавих особистостей і видатних людей.

Також архіви створюють колекції виборчих документів та агітаційних матеріалів, колекції учасників АТО, колекції за жертвами голодомору 1932-1933 років.

У 2013 закінчилася робота по створенню вебсторінок районних архівних відділів. Зараз в районних відділах працює всього 1 працівник, виконуючи всі види робіт. Кадрове забезпечення – одна з найважливіших проблем. При тому, що за нормами слід було б збільшити чисельність співробітників архівних відділів приблизно в 2 рази.

Не вистачає архівів і приміщень. Архівосховища заповнені на 90-95%, а подекуди і повністю. Ця проблема вирішена тільки в 3 районах. Є проблема і в матеріально-технічному забезпеченні. Архіви фінансуються за залишковим принципом. Люди працюють тільки завдяки мотивації.

Питання з новим приміщенням для архіву так і не вирішено, хоча влада знає про проблему. Нинішнє приміщення в аварійному стані і можлива втрата дуже цінних документів.

Едуард Петровський розповів, що викладає в університеті курс «Сучасна історія України». Архів у процесі викладання вкрай необхідний. Він працює в архіві сам і залучає до цього студентів, щоб вони працювали з документами і робили висновки. Зараз історики активно вивчають архіви справ репресованих. Це дозволяє зрозуміти весь жах тоталітарної системи і налаштовує студентів на самоорганізацію і вчить планувати свій час.

Вчені-історики весь час працюють з архівом, вивчаючи історію міста, університету, працюючи над краєзнавчими питаннями.

Анна Мисюк розповіла про те, що проекту «Народний архів» терміново потрібна допомога. Облархів дав проекту притулок, але без допомоги одеситів він приречений. У нас на очах помирають паперові свідоцтва нашого життя, які незмінні, зникає поняття оригіналу, але ми можемо зібрати те, що ми знаємо про минулі десятиліття. В архіві кожен день в кімнаті номер 1 чергує волонтер. Туди можна приносити старі фотографії, листи, документи. Телефон «Народного архіву»: (067) 8124122