Діабет у дітей лікується тільки одним способом


Tatiana Luchnikova

 

Тетяна Лучнікова, лікар-ендокринолог КП «Одеська обласна дитяча клінічна лікарня», головний позаштатний дитячий ендокринолог управління охорони здоров’я ОДА розповіла на брифінгу про проблему цукрового діабету у дітей.

Цукровий діабет – одне з найпоширеніших хронічних захворювань у світі. На сьогоднішній момент хворих близько 290 млн чоловік. Існують два типи цукрового діабету – вроджений (1 тип) і набутий (2 тип). Найбільш поширений другий тип. Як правило, його поява пов’язана з надмірною масою тіла і виникає у людей похилого віку. Діабетом першого типу найчастіше хворіють діти і молоді люди. Він з’являється через генетичні порушення в роботі імунної системи. Стреси, віруси, мікроби – це ті чинники, які активізують цей генетичний збій.

Якщо діабет другого типу можна контролювати за допомогою дієти, то перший тип лікується тільки шляхом інсулінових ін’єкцій.

Хворі на діабет першого типу змушені отримувати ін’єкції інсуліну щодня. У хворих людей клітини підшлункової залози або зовсім не виробляють інсулін, або виробляють його вкрай мало.

У них відбувається аутоімунний процес – коли одна клітина атакує іншу. Це особлива генетична схильність. В силу зовнішніх факторів ген діабету активується, змінюється імунна система.

У здорової дитини норма рівня глюкози в крові становить 6,1 мілімоль на літр, а через 2 години після їжі – 7,8. Якщо батьки помітили у своєї дитини постійну спрагу, сухість слизових оболонок, велику кількість сечовипускань, втрату маси тіла, то слід звернутися до дільничного педіатра за направленням до лікаря ендокринолога, або самостійно звернутися в дитячу обласну лікарню до лікаря-ендокринолога.

Зараз у світі багато уваги приділяється сучасним розробкам в лікуванні діабету. Але, не дивлячись на велике число інформації про хворобу, основним методом лікування діабету першого типу залишається інсулінова замісна терапія. Інсулін – це ключ для введення глюкози в клітину. Глюкоза ж несе клітині енергію, необхідну для її роботи.

На сьогоднішній день є глюкометри, школи цукрового діабету, де дітей вчать необхідній поведінці та контролю над своєю хворобою. Лікарі і пацієнти постійно повинні взаємодіяти, щоб компенсувати негативний вплив діабету.

Ми чекаємо появи радикальних методів лікування діабету. І дитина повинна підійти до нього в компенсованому стані.

Часто можна зустріти інформацію, що цукровий діабет у дітей лікується травами, голковколюванням і біодобавками. Спеціаліст підкреслила, що на даний момент ніяких інших методів лікування діабету першого типу, крім ін’єкцій інсуліну, не існує. Всі інші заяви – неправда. Зараз, за ​​даними МОЗ, в Україні хворіють 8670 дітей. В Одесі на січень 2014 було зареєстровано 420 хворих дітей. Щороку в області фіксують 60-75 випадків захворювання дітей на рік. Важливий момент профілактики – грудне вигодовування.

Всі діти, хворі на цукровий діабет, повністю забезпечуються якісними імпортними інсулінами безкоштовно.

Факт того, що діабет перейде у спадок, не доведений. Але якщо хворі і батько, і матір, то ймовірність того, що дитина захворіє –  20%, якщо хворий один батько – близько 3%.