Джерело хвороби Росії – відсутність роботи над привидами своєї пам’яті


фото зі сторінки у фейсбук

фото зі сторінки у фейсбук

Бернар-Анрі Леві, французький філософ, письменник, режисер та політичний журналіст, на Львівському медіафорумі зробив доповідь на тему “Історія – улюблена настільна книга тиранів (Джорж Оруелл)”.

Режим Путіна, на думку філософа, визначає роль режиму Сталіна. Зараз також йде переосмислення ролі Миколи І, відповідального за розгром декабристів, відбувається створення історичного наративу. Результати стану, який панує зараз в Росії, є справжніми злочинами. Причина цієї хвороби Росії – відсутність роботи з привидами своєї пам’яті, білими плямами історії.

Путін воює з Україною на рівні світів, однією з причин війни є європейська пам’ять українців. Російська пропаганда створювала уявлення, що Майдан організували неофашисти, але Бернар-Анрі Леві запевняє, що ні на львівському, ні на київському Майдані не було антисемітизму.

Одна з найстрашніших сторінок у історії України – Голодомор – доведений факт і жодна нормальна людина у Європі не зможе заперечити, що від п’яти до семи мільйонів людей вбито штучно створеним голодом. Але Путін намагається заперечити цю реальність сталінського режиму, що є ще одним свідоцтвом хвороби сьогоднішньої Росії. Заперечення і піддавання сумніву кількість жертв або взагалі існування такого факту – це створення нових дірок у пам’яті росіян, вважає пан Леві.

На питання про французький досвід примирення філософ відповів, що Франція пішла двома шляхами – поганим і хорошим. Перший шлях примирення – французи вдавали, що нічого не сталося, намагались забути і вважали, що була тиранія, а сам народ не винен. Такий спосіб не спрацював і напруження у суспільстві довело країну до нової хвороби – комуністичного режиму. Другий спосіб – це визнання правди. Французи почали писати книги, знімати фільми, головною думкою в яких була необхідність встановлення зв’язку з минулим, адже у ньому правда про нас. Це був шлях примирення через оплакування правди, саме він приніс користь Франції.

Ми стали свідками колективного патріотизму в Україні і Бернар-Анрі Леві каже, що Майдан – найфантастичніша і найславетніша революція, яку пережило світове суспільство.