«Критична маса». Велосипедисти просувають створення велодоріжок


critic mass

Одеса, 27 квітня 2015 – Олексій Коган, Олександр Прохоров, Павло Клименко, Олексій Гальцов, активісти велоруху, розповіли про цілі громадського велоруху «Критична маса».

Олексій Коган повідомив, що «Критична маса» – це загальносвітовий рух, який почався в американському місті Сан-Франциско в 1992 році. Він був покликаний показати, що велосипедисти є такими ж учасниками дорожнього руху, як і водії з пішоходами, що вони мають таке ж право, як і автомобілісти, пересуватися на дорогах, не заважаючи при цьому один одному.

«Критична маса» стала проходити в різних містах і країнах. Як правило, намагаються вибирати для цього останню п’ятницю місяця. Але одесити вирішили робити це в суботу вдень, щоб зібрати якомога більше народу. За словами активіста, в травні минулого року в нашому місті вперше зібралося 300-400 осіб і це дало поштовх до подібних акцій у всій країні.

Друга «Критична маса» зібрала вже близько 2,5 тисяч велосипедистів. У цьому році це була перша «маса», а все вона проходила в Одесі вшосте. За приблизними підрахунками, цього разу приїхало близько 2,5 тисяч чоловік. Основна ідея акції – прищепити людям взаємоповагу на дорозі. Друга ідея – показати владі, що у нас немає ніяких дорожніх умов для велосипедистів, спонукати їх щось міняти.

Павло Клименко розповів, що цього року «Критична маса» пройшла в один день в Одесі та Києві. Велоактивіст розраховує, що поступово, з кожною «масою», до них будуть приєднуватися і інші міста, привертаючи увагу до необхідності велоінфраструктури по всій Україні. В Одесі її немає взагалі. Також треба привертати увагу і автомобілістів і пішоходів. Адже вони теж зацікавлені в хорошій дорожній інфраструктурі.

За словами Павла Клименко, раніше в Одесі були заїзди руху Веломайдан. На середину травня планується невеликий велозахід до Дня Європи. Активіст пояснив, чому учасники заходу надягають на себе жовті футболки: «Тому що це колір сонця, у велоспорті жовту майку надягають лідери, ще це колір свята і просто красиво виглядає. Торік у наших маршалів були блакитні майки, у решти жовті і це було дуже символічно».

Олексій Гальцов звернув увагу на наступне. Для багатьох велосипед – це засіб отримання задоволення, для інших – просто транспортний засіб. На ньому можна їздити на роботу, виконувати кур’єрські послуги. І в цьому зв’язку місто потребує велосипедної інфраструктури, насамперед у велодоріжках.

За словами активіста, створення такої інфраструктури заодно підвищить туристичну привабливість міста, тому що багато хто з гостей, що відвідують Одесу, сильно дивується, що у нас нічого не зроблено для велосипедистів. Тому «Критична маса» і ставить своїм основним завданням розвинути велоінфраструктуру в місті. Вже є проект та прийнято ряд рішень щодо її розвитку.

Олександр Прохоров повідомив, що міська влада, нарешті, звернула увагу на велосипедистів. У листопаді минулого року була створена робоча група при міськраді, брати участь в роботі якої запросили і велоактивістів. Вже є проект, хоча поки не остаточний. 30 квітня на міськвиконкомі можуть прийняти проект розвитку велодоріжок на цей рік. Планується побудувати кільце в центрі міста на першому етапі. На наступних його планується з’єднати зі спальними районами міста. Підключилися, за словами Олександра Прохорова, до роботи проектувальників також урбаністи і архітектори, які хочуть допомогти зробити Одесу велосипедною, тому що комфортні міста у світі – це міста з розвиненою велосипедною інфраструктурою. Наступна «Критична маса» пройде 30 травня – у Всеукраїнський велодень. Для участі в акції достатньо мати велосипед, бажання і гарний настрій. Колону супроводжують ДАІ та маршали, тому безпека учасникам забезпечена.