Лише культурний обмін зможе змінити уявлення про Одесу й Україну в цілому


Олексій Ботвінов

Олексій Ботвінов, піаніст, заслужений артист України, розповів в ОКМЦ про культурний проект «Україна. Думай про культуру, а не про війну», представлений у німецькому місті Бремен.

У Бременській філармонії відбувся концерт Олексія Ботвінова, на якому він грав музику сучасних українських (Валентина Сильвестрова, Яна Фрейдлина, Алемдара Караманова) та німецьких класиків. Варто зазначити, що українська частина була дуже тепло прийнята аудиторією, поруч з Йоганном Себастьяном Бахом та Йоганнесом Брамсом музика сучасних українських композиторів стала сенсаційним відкриттям.

Окрім концерту у Бремені відбулись численні зустрічі, інтерв’ю та дискусії щодо ситуації в Україні та конкретно в Одесі, котрі продемонстрували, що для європейців Україна – територія війни. Багато людей думають, що війна йде на всій території країни і, звісно,  не розбираються у ситуації, не розуміють у чому конфлікт. Саме тому Україна не має тієї підтримки, яку чекає.

Олексій Ботвінов у Бремені побачив, що уявлення про Україну досить слабке, особливо порівнюючи з роботою російської пропаганди в Європі. Наприклад, багато німців не знають, що нацисти воювали на території України, не знають про мільйони жертв українського народу у роки війни, вони вважають, що воєнні дії та винищення євреїв відбувалися на європейській та російській території. У Німеччині дійсно є почуття провини за Другу світову війну, але перед росіянами.

Тому, на думку пана Олексія,  треба працювати над іміджем України, представляти її за кордоном як сучасну, з багатою культурою та великою кількістю інтелектуально розвинених людей країну. Німецькі колеги описали своє уявлення про Україну Олексію Ботвінову як «соняшникове поле з красивою дівчиною», тобто в уявленні пересічного європейця наша країна – селянська держава, що може дати тільки сільськогосподарський продукт.

"Україна. Думай про культуру, а не про війну"

публікації у німецьких газетах про культурний проект “Україна. Думай про культуру, а не про війну”

Таке ставлення дуже шкодить сприйняттю нашої країни й вступу в ЄС, тому філософія німецьких організаторів культурного проекту така: потрібна активна культурна політика зі сторони України, але не демонстрація фолкльору, а показ сучасних адекватних речей; народна дипломатія: чим більше європейців відвідають Україну, тим більше людей побачать нашу країну інакше.

Для цього буде ініційований в Одесі культурний проект наступної весни. Планується приїзд бременського хору, який виступить разом з одеським оркестром, а потім наші музиканти поїдуть до Бремена. Таким чином відбудеться культурний взаємообмін та промоція України, адже до висвітлення проекту також доєднаються німецькі медіа. З одного боку це культурний проект, а з іншого – сто чоловік відвідають Одесу і приїдуть додому з враженнями й розповідями. Такий особистий досвід важить більше, аніж виступи українських політиків.

Олексій Ботвінов розповів, що на одному з мастер-класів, який він проводив у бременській консерваторії, зустрів донецького музиканта. П’ять років тому пан Олексій давав концерт у Донецьку і молодий музикант сфотографувався з ним. І ось п’ять років потому вони зустрілися у Бремені й донецький піаніст зіграв твір Сергія Прокоф’єва. Можна лише уявляти сюрреалізм ситуації (повна назва Донецького аеропорту, зруйнованого бойовиками – Міжнародний аеропорт «Донецьк» імені Сергія Прокоф’єва). Олексій Ботвінов хоче після закінчення війни зробити спільний концерт у Донецьку з цим молодим піаністом саме у тій філармонії, де грав раніше. Це буде найкращим поверненням на круги своя.