Напиши закон, за яким громадяни зможуть впливати на державну політику і вирішувати місцеві проблеми


Irina Piankova

Одеса, 24 березня 2015 – Ірина П’янкова, начальниця управління комунікацій з громадськістю Одеської ОДА, провела брифінг на тему: «Як одесити готують законопроект про участь громадськості у процесі формування та реалізації державної політики, вирішенні проблем місцевого значення».

19 березня на відеоконференції з секретаріатом Кабміну громадські активісти обговорювали законопроект про участь громадськості у процесі формування та реалізації державної політики, вирішенні проблем місцевого значення.

До сьогоднішнього дня немає такого навіть проекту. Хоча у статті 38 Конституції України йдеться, що громадяни країни можуть брати участь в управлінні державними справами. Але механізми такої участі розпорошені у безлічі підвідомчих актів. Конкретного механізму імплементації рішень громадськості або покарання за те, що консультації з громадськістю не проводилися, поки немає.

Мін’юст заявив про намір зібрати в одному законопроекті всі ці уривки, щоб люди могли відстояти своє конституційне право в управлінні державою, зокрема у вирішенні місцевих проблем. Поки ж часто громадськість підключається на етапі протестному, коли рішення вже прийняті і вплинути на їх скасування складніше.

Складно переоцінити значення такого закону. Хоча ще немає навіть концепції закону, предмета, який буде їм регулюватися. Підказати це Кабміну якраз може громадськість. Які законодавчі акти прийняти за основу, а від яких, як від застарілих, відмовитися.

Важливо врахувати в майбутньому законопроекті проведення децентралізації в країні і моменти впровадження електронної демократії, про яку ми так багато говоримо, але поки майже нічого з того не реалізовано. Можна навіть дискутувати, що ж означає участь громадськості в управлінні країною.

В Одеській області зареєстровано 207 регіональних організацій політичних партій та 4 тис 500 громадських об’єднань. Навіть якщо розуміти під участю в управлінні державою тільки громадські об’єднання, навіть у цьому випадку потрібен механізм, як вони зможуть це робити при такій великій кількості.

Адже таке право має кожен громадянин. Тут на допомогу якраз повинна прийти електронна демократія, яка дозволить широким масам брати участь в управлінні місцевими справами.

Управління комунікацій з громадськістю Одеської ОДА проведе збір заявок від громадських організацій на участь у робочій групі. Без робочої групи зі складу громадськості, яка збере всі заявки від громадськості, робочий процес не бачать. Це забезпечить прозорість і відкритість роботи.

Потім відбудеться декілька круглих столів, на яких визначать коло роботи, винесуть пропозиції.

Третім етапом стануть громадські обговорення рішень, винесених робочою групою за підсумками роботи круглих столів.

Така робота пройде в кожному районі. Збір заявок і пропозицій буде в електронному вигляді. Координуватимуться всі дії  на спеціальній сторінці в Фейсбук.

Щочетверга проходять експертні відеоконференції з представниками Кабміну в кабінеті 409 в Одеському регіональному інституті державного управління. У четвер 26 березня з 12-00 до 14-00 там буде розглянуто питання про регулювання цін і ціноутворення в сфері охорони здоров’я.

З 15 квітня щотижня керівники структурних підрозділів ОДА звітуватимуть про виконання регіональних програм та освоєнні коштів за минулий рік і в поточному році. Ірина П’янкова запрошує всіх брати в цьому активну участь.

Втім, коли з’явиться законопроект, поки невідомо. Робочу групу при Кабміні створили ще 28 листопада минулого року. ОДА роботу починає з наступного тижня, коли пройде перший круглий стіл. Всеукраїнське обговорення відбудеться в травні. Частина такого обговорення буде і в Одесі.