Одесские ученые выступили против строительства шести ГЭС на Днестре


днестр экологическая катастрофа

 

В четверг 2 февраля одесские ученые и экологи собрались и пригласили на свою встречу прессу, чтобы заявить свою твердую позицию против строительства на реке Днестр шести новых гидроэлектростанций.

По словам ученых, сейчас украинцам и молдаванам придется выбирать: электроэнергия или вода? Ведь не секрет, что Одесса пьет воду из Днестра, да и вся Молдова зависит от днестровской питьевой воды.

Инициатором встречи выступила руководитель общественного совета при Беляевской РГА, давний природозащитник эколог Юлия Терновая:

- Мы должны поддержать наших молдовских коллег-экологов, они очень жестко выступают против строительства ГЭС – ведь Молдова попросту лишится днестровской питьевой воды. Достаточно вспомнить, что со строительством первых ГЭС на Днестре в 70-80-е годы прошлого века река, особенно в низовьях, значительно обмелела, ушли многие виды рыб, в том числе осетровые, а в Карпатах наоборот – начались паводки.

Завкафедрой гидроэкологии и водных исследований Одесского экологического университета Наталия Лобода рассказала, что горная часть Днестра занимает около 17%. По ее словам, если перекрыть верхнюю часть Днестра, то закроется возможность поступления воды в нижнюю и среднюю части реки.

Руководитель Гидрометцентра Черного и Азовского морей Виктор Ситов заявил, что из-за строительства новых ГЭС пострадают уникальные заповедные места, а Днестровский каньон, в котором обитают около 200 видов реликтовых растений, превратится в лужу – из-за ГЭС он будет затоплен. По его словам, вода быстро зацветет и станет непригодной не только для питья, но и для полива:

- Я хочу обратиться к “Укргидроэнерго”: где смысл и логика в строительстве этих ГЭС? По их расчетам, все шесть ГЭС смогут давать 300 мегаватт энергии, хотя один блок Ровенской АЭС дает 400 мВт, а 300 мВт в период пиковой работы – это всего лишь четвертая часть потребностей Тернопольской области. Вопрос: кому тогда нужны эти ГЭС?

Ученые утверждают, что необходима комплексная программа спасения дельты Днестра. Сейчас, по их словам, многие птицы перестали гнездиться, а рыба – размножаться, потому что для этого процесса им необходим определенный уровень воды. Если построить внесенные в программу ГЭС, ситуация усугубиться и мы получим экологическую катастрофу, – заявляют они.

Ниже мы публикуем текст открытого обращения, которое ученые отправили президенту и в Кабмин Украины.

_________________________________________________________________

Президенту України Порошенку П.О.

Прем’єр-міністру України Гройсману В.Б.

Ми, громадяни України, вчені та громадськість Одещини, звертаємо Вашу увагу на те, що на регіон, розташований в басейні р.Дністер насувається екологічна катастрофа..

Відомо, що 13 липня 2016р. Кабінет Міністрів України прийняв Програму розвитку гідроенергетики до 2026р., згідно якої на річці Дністер планується будівництво шести гідроелектростанцій. На спорудження цього каскаду ГЕС розраховують витратити близько 2 млрд. доларів США, взятих у кредит у міжнародно-фінансових організацій. Нам, громадянам України обіцяють, що виконання прийнятої Програми і будівництво даних ГЕС вирішить багато назрілих проблем – енергонезалежність, захист від паводків, соціально-економічний розвиток регіону. Зрозуміло, що це дуже важливі питання, але їх вирішення – якою ціною буде сплачено за їх вирішення?

Басейн річки Дністер — це спільна транскордонна водна зона України та Республіки Молдови і є єдиним джерелом води, у т.ч. питної, у регіоні.

Середній та Нижній Дністер вже кілька десятиріч знаходиться під постійним пресингом діючих об*єктів гідроенергетики, а саме – Дубосарської ГЕС, Дністровських ГЕС-1, ГЕС-2 та ГАЕС. В результаті діяльності цих гідроелектростанцій ми вже маємо:

погіршення самоочисних властивостей річки,

порушення гідрологічного режиму, зниження рівня і дефіцит води,

збіднення біорізноманіття, втрату рибних ресурсів,

погіршення якості води, в т.ч. питної,

висихання заплав і пов*язані з цим часті пожежі,

- погіршення стану екосистем Нижньодністровського НПП, яке прогресує.

Ці небезпечні зміни також порушують міжнародні забов*язання України. У пониззях Дністра знаходяться два рамсарських водно-болотних угіддя – «Межиріччя Дністра і Турунчука» та «Північна частина Дністровського лиману», які, за умов створення запланованого каскаду ГЕС, припинять своє існування. Нагадаємо, Україна забов*язалася їх підтримувати, приєднавшись до Рамсарської Конвенції.

У 2012 році при підтримці ЄЕК ООН и ОБСЕ було підписано договір між Урядом Республіки Молдова і Кабінетом Міністрів України про співробітництво у сфері охорони довкілля и сталого розвитку басейну річки Дністер. Нажаль, пройшло 4 роки, а наша країна так і не ратифікувала цей документ. Ми маємо спільний транскордонний водний простір, але не виконуємо правил добросусідства, що приводить до напруження у відносинах з Республікою Молдовою.

Згідно стратегії адаптації до змін клімату в басейні річки Дністер (2015), яку склали спільно з Україною, Молдовою, ОБСЄ, Європейською економічною комісією ООН і Програмою «Довкілля і безпека» ЮНЕП ООН, зона Нижнього Дністра в наступному десятиріччі буде відчувати зростання дефіциту вологи.

При всіх уже існуючих складних екологічних умовах у дністровському регіоні України та у Молдові, які вже існують, реалізація планів будівництва нових ГЕС тільки погіршить ситуацію. Буде посилюватися негативний вплив на екосистеми, економіку, відбудуться великі втрати водних ресурсів.

Відомо, що не було проведено оцінку впливу даної Програми на оточуюче середовище, Програму не було узгоджено з Міністерством екології та природних ресурсів України. Громадські слухання якщо і проходили, то не за правилами та для вибіркової аудиторії.

Науковці та громадські активісти Одещини наполягають на необхідності наступних заходів –

- накласти мораторій щодо проведення ТЕО та спорудження ГЕС на р.Дністер;

- необхідно провести прозору оцінку гідроенергетичного потенціалу р.Дністер і можливих негативних наслідків будівництва нових гідровузлів на р.Дністер;

- створити спільну з Республікою Молдова річкову комісію;

- ратифікувати Дністровський басейновий договір від 2012 року.

Голова Громадської ради при Біляївській РДА,

Тернова Ю.В.

Зав.кафедрою гідроекології та водних досліджень

ОДЕКУ, проф.,доктор геогр.наук,

Лобода Н.С.

Керівник Гідрометцентру Чорного та Азовського морів,

Канд. геогр.наук,

Ситов В.М.

Доцент ОНУ ім..І.І.Мечникова, канд..біол.наук,

Попова О.М.

Зам.директора Нижньодністровського НПП,

Канд..біол.наук,

Губанов В.В.

 

Оставьте комментарий

Ваш email не будет опубликован.

Достигнут лимит времени. Пожалуйста, введите CAPTCHA снова.