Об’єднання громад дозволить українцям отримати від держави більше послуг, ніж зараз


andrey hudik

Одеса, 23 березня 2015 – Андрій Худик, учасник експертної групи «Реанімаційний пакет реформ», менеджер інформаційних проектів реформи адміністративно-територіального устрою та місцевого самоврядування в «Інституті громадянського суспільства», розповів про об’єднання адміністративно-територіальних громад в рамках реформи децентралізації.

Закон про територіальне об’єднання громад означає, що ті громади, у яких є бажання об’єднатися і усвідомлення необхідності це зробити, тепер зможуть це здійснити. На практиці таке об’єднання дозволить жителям отримувати від держави більше послуг, ніж вони отримують, живучи в маленькій громаді, тому що вона не може їх забезпечити через брак власних ресурсів.

Програма об’єднання громад, прийнята в Україні, одна з найкращих у світі, тому що увібрала в себе досвід найуспішніших країн з аналогічними реформами.

Далі справа за людьми. Ініціаторами процесу визначені три суб’єкти – голова місцевої ради, одна третя депутатів ради і одна третя жителів громади. Вони подають вимогу, після чого починається його розгляд за певною методикою. Вона передбачає створення перспективного плану, який покаже, як конкретна громада буде вписуватися в структуру області в цілому.

Сюди включені 7 кроків, результатом здійснення яких буде нова карта області.

Насамперед будуть визначені потенційні центри нових громад, де є вся необхідна інфраструктура. Це можуть бути і міста обласного підпорядкування, і райцентри та великі села. Найбільш оптимальний радіус охоплення навколо центру – не більше 20 км. Так можна буде визначити, до якого центру наближене село. Далі визначаються території, які потребують особливої ​​уваги (деградуючі території).

Підсумком стануть нові більші громади. Зараз в країні одинадцять тисяч сільрад. З них більше 40% мають населення менше одної тисячі осіб.Розмір обумовлює інфраструктуру. Наприклад, школа з’являється при населенні громади не менше трьох тисяч людей.

Подальші кроки – визначення громад, які можуть стати центрами району. У районів є те, чого не може бути у громад. Наприклад великі спортивні споруди, районні лікарні. Після визначення території майбутніх райцентрів буде розглядатися питання балансування їх інфраструктури. Підсумком буде зміна районного поділу і нова карта області.

Поки необхідність такої реформи мало розуміється людьми. Кажуть, що зараз не час. Насправді час кризи – найкраще для структурних змін. Польща проводила подібну реформу у набагато гірших умовах.

Закон про об’єднання спрямований насамперед на тих, хто хоче щось змінити і вирватися вперед. Опір йде з боку людей, які бояться втратити місця, пускаються чутки, що будуть зникати села.

Тому хід реформи треба висвітлювати і вказувати позитивні приклади. Воля повинна проявитися на рівні області. Якщо область буде пасивна, ініціатива перейде на рівень кабміну.

Із початком роботи реформи зміниться принцип вирівнювання бюджету. З центру буде надходити менше грошей, зате платежі з багатьох податків залишатимуться в громаді. Головне активізувати діяльність на місцях, і тоді доходи місцевих бюджетів подвояться, а про і потроїться.

Поки ж ми живемо за радянською системою, прийнятою в 1967 році.