Одеські медики виліковують дитячі вади серця


maria bayazitova

Одеса, 2 березня 2015 – Марія Баязитова, завідуюча відділенням кардіоревматології Одеської обласної дитячої клінічної лікарні, провела брифінг на тему: «Актуальні проблеми дитячої кардіоревматології та проблеми їх вирішення».

У відділенні дитячої кардіоревматології лікуються діти з вродженими вадами серця, аритмією, ревматизмом, артеріальною гіпертензією та іншими хворобами серця.

Завжди актуальною залишається проблема вроджених вад серця. Вони є однією з основних причин дитячої смертності дітей до року, а надалі – випадкових дитячих смертей.

У пологових будинках діагностують лише 35% від загального числа вад серця у дітей. Це пов’язано з особливістю розвитку немовлят, яка не дозволяє виявити це захворювання відразу, так як основна ознака пороку – шуми в серці, але на першому місяці життя є ще легеневі шуми, які не дозволяють виявити шуми сердечні.

Зараз у дитячої кардіоревматології є пропозиція не виписувати дітей з пологових будинків без проведення скринінгу на порок серця. Також перед випискою вони вважають за необхідне робити кардіограму і вимірювати у дітей тиск на руках і на ногах.

Бувають і такі пороки серця, які не шумлять. Батьки повинні звернути увагу на такі особливості в поведінці їх дітей: кряхтіння, постогнування, втома при годуванні. Ще одна ознака – поганий приріст маси тіла.

В одеському відділенні дитячої кардіології та кардіохірургії щороку оперується приблизно 140 дітей. У минулому році було прооперовано 28 дітей віком до 1 місяця. Діти, яким підібрана підтримуюча терапія, кожен місяць проходять огляд.

Є більше 200 видів вад серця. Найбільше діти помирають від критичних вад серця, жити з якими неможливо. Але є чіткі методики їх виявлення та лікування, що дозволяє рятувати життя малюків.

В ідеалі, критичні вади серця повинні діагностуватися внутрішньоутробно. Але поки вдається їх виявити до народження тільки в 25% випадків. Зараз можна оперувати дітей вже через годину після народження. Якщо є підозра на порок серця, пологи краще проводити в безпосередній близькості від дитячого кардіоцентру.

Швидко встановити діагноз, правильно дбати і вчасно провести кардіохірургічне лікування, щоб не допустити погіршення стану – ось головні принципи роботи відділення.

Лікарі хочуть домогтися того, щоб обов’язково робити новонародженим кардіограму і проводити їх огляд у лікарів-кардіологів. І надалі повторювати такий огляд раз на рік, три роки і перед школою.

Перед школою 25% дітей вже страждають від хронічних захворювань. До кінця школи хворі 85% дітей. Причина цього – акселерація, порушення режиму, неправильне харчування.

Велика проблема – ожиріння. У дітей починає підвищуватися тиск, вони отримують хвороби дорослих. Також погано позначається на стані судин надмірне сидіння дітей перед комп’ютерами.

Захворювань серця в Одеській області серед дітей в 2 рази менше ніж в середньому по Україні. Але, враховуючи, що у нас курортний регіон, таких захворювань повинно було б бути ще менше.

Особливу увагу варто приділяти зубам і захворювань аденоїдів і мигдалини. Тому що хронічні вогнища запалення в дитячому організмі можуть спровокувати ураження серця та нирок.

60% дітей страждають хворобами серцево судинної системи. Потім у дорослих хвороби серцево-судинної системи стають першою причиною смертності. З кожним роком смертність дітей через порушення серцево-судинної системи, падає. Це відбувається завдяки більш якісній діагностиці та розвитку кардіохірургії.