Успіхи та невдачі реформи з децентралізації в Україні


ivan sikora

Одеса, 17 березня 2015 – Іван Сікора, директор Фундації «Відкрите суспільство» провів брифінг на тему: «Про які обіцянки у сфері децентралізації забули підписанти Коаліційної угоди?».

Фундація «Відкрите суспільство» найдовше в Україні, серед аналітичних центрів, здійснює моніторинг обіцянок політичних сил. Як правило, обіцянки даються загальні, неконкретні, що потім дозволяє їм вільно трактувати результати.

Остання парламентська компанія теж не відрізнялася від попередньої. Політичні сили багато говорили про децентралізацію і про боротьбу з корупцією. П’ять з них підписали Коаліційну угоду, яка скріпила їх обіцянки під час передвиборної компанії. Фундація «Відкрите суспільство» проаналізувала, як співвідноситься угода і обіцянки щодо децентралізації, які давалися під час передвиборної кампанії.

Реформи децентралізації в бюджетно-фіскальній сфері повинні спричинити зростання надходжень до місцевих бюджетів. Вони повинні вирости в два-три рази. Реформа вже запрацювала, правда, такий приріст надходжень очікується в майбутньому.

Реформа повинна привести до того, що виросте самостійність формування місцевих бюджетів та зростання їх доходної бази. Це має вивести тіньові доходи від таких сфер, як оренда і виділення землі, майна, торгівлі.

Все це відбудеться, якщо буде політична воля на місцевому рівні. У результаті реформи має також вирости якість роботи комунальних підприємств. До цього вони були джерелом тіньових операцій. Реформа повинна змусити їх працювати в інтересах громади, а не приватних інтересах причетних до їх роботи осіб.

Крім фіскальної децентралізації, на цей рік передбачена адміністративно-територіальна реформа з децентралізації. Але вона вимагає внесень змін до Конституції України.

Фіскальна ж реформа повинна пройти в першому кварталі 2015 року. Обіцяні зміни в бюджетному і податковому кодексах вже відбулися. Минуло вирівнювання загальнодержавних доходів і місцевих, а не витрат, як було раніше. Виросла роль громадськості при прийнятті місцевих бюджетів. Формування бюджету тепер можливо без регулювання центральної влади. Але можливості ще треба вміти використовувати, зміни не відбудуться самі собою.

«Відкрите суспільство» виступило з ініціативою «Повернемо мільярди в місцеві бюджети». Можливості реформи децентралізації треба обов’язково використовувати на місцевому рівні. «Відкрите суспільство» готове допомогти в цьому місцевим громадським.

Але поки не вдалося реформувати податок на нерухомість відповідно до європейської практики. Зараз він прив’язаний до мінімальної зарплати. Це стосується не тільки житлової нерухомості, але і комерційної. При тому, що орендні ставки на неї різні в різних містах. Тому прив’язка повинна йти до оціночної вартості нерухомості. Надходження від нерухомості і землі – дуже важливі джерела надходжень на місцевому рівні. Не введена відповідальність державного казначейства за несвоєчасне здійснення проплат.

З того, що не виконано – податок на доходи з фізичних осіб повинен потрапляти в той місцевий бюджет, де людина працює. Це одне з основних джерел доходу місцевих бюджетів. Цей податок – індикатор того, як розвивається місто і його економіка, оцінка ефективності та можливостей міської влади, як вони залучають інвестиції і створюють робочі місця.

Основні надходження до місцевих бюджетів – це плата за землю, транспортний податок, плата за нерухомість і земельні ділянки. Земля і нерухомість – одні з основних пунктів, де процвітає корупція на місцях. Без детінізації цих моментів неможливо буде збільшити бюджетні надходження.

Тут важливо розробляти чітку містобудівну документацію. Це дасть можливість виділяти землю і будувати на основі чітких правил гри, що зменшить можливість корупції і зловживань на місцевому рівні, підвищить вартість землі, нерухомості та залучить інвестиції.

Адміністративно-територіальні зміни вже повинні бути поставлені до порядку денного Верховної Ради, так як були взяті зобов’язання провести цю реформу в цьому році.

Політики часто багато обіцяють і мало виконують. Так часто буває в багатьох країнах, важливо, щоб за невиконання обіцянок слідувала розплата. Такі політики повинні втрачати голоси і електорат у майбутньому.

Зараз ми живемо у викривленій країні, і незрозуміло як вона вижила досі. Потрібні чіткі правила гри, щоб їх дотримувалися всі гравці. Якщо правила не виконуються, така людина чи політична сила повинні випадати з політичного чи правового поля. Внесення змін до порядку сплати доходів з фізичних осіб дуже важливі і громадські працівники будуть працювати з політиками, щоб вони були прийняті. Тоді виникне пряма зацікавленість місцевої влади в чесній і відкритій політиці.

Громада повинна активно брати участь у прийнятті рішень (у сесіях рад, засіданнях комісій), оцінювати проекти, які виносяться на сесії місцевих рад та комісії, озвучувати це в медіа.

Реалізація реформи фіскально-бюджетної децентралізації залежить від громадських активістів. Їм треба навчитися розуміти і аналізувати бюджетний процес, готувати проекти рішень, здійснювати їх адвокацію перед місцевими депутатами.

Щодо землі та нерухомості – громадськість повинна бачити, скільки платять орендаторам, які пайові внески, що з МАФами. Бачити скільки їх і скільки вони платять податків. Треба дивитися є чи відсутні плани територій та генеральні плани, чи виділяються ділянки у відповідності з цими документами.

Треба аналізувати міські цільові програми. Від них значною мірою залежить те, як витрачаються бюджетні кошти. Це дозволить бачити, хто покращив використання ресурсів, а хто маніпулював ними для отримання політичної і приватної користі.

Тільки після цього збільшення доходів місцевих бюджетів в рази стане реальністю.