Вчені з усього світу працюють над збереженням причорноморських лиманів й річок, що живлять Чорне море


scientists2

Одеса, 16 березня 2015 – Олександр Яценко, генеральний директор Центру розвитку підприємництва та малого бізнесу, член-кореспондент відділення економіки та управління Української Академії Наук, ректор Інституту морегосподарства та підприємництва, та Жанна Шакірзанова, доктор географічних наук, професор кафедри гідрології суші ОДЕУ, провели брифінг на тему: «Міжнародний проект розробки концепції та інструментів, що дозволяють забезпечити зусилля фахівців з України, Туреччини, Грузії та Болгарії для вирішення найважливіших проблем Чорноморського басейну, запобігання екологічних катастроф».

Олександр Яценко повідомив, що проект виконується в рамках програми Євросоюзу. Його мета – формування методологічної бази, способів, технологій того, як найкраще використовувати ресурси лиманів та моря, щоб було й ефективно економічно, зберігаючи при цьому їх чистими і з природним середовищем.

Проект зачіпає найрізноманітніші аспекти діяльності людей: судноплавство, портове господарство, сільське господарство, природоохоронні зони.

У рамках проекту пропонується інтеграція зусиль та обмін досвідом організацій України, Болгарії, Румунії, Грузії, інших країн, а також не тільки річок України, але і річок, що знаходяться на території цих країн.

Від Одеси в ньому беруть участь Інститут проблем ринку, ОДЕУ, підприємства області. У проекті перетинаються багато ініціатив і вимоги. Вже проведені дві публічні науково-технічні конференції, відбулися зустрічі у форматі тренінгів.

За словами Олександра Яценка, проект з’єднує воєдино державні, громадські та природні інтереси в одній ініціативі.

Жанна Шакірзанова розповіла, що мета проекту – створення бази даних лиманів Одеської області з метою вирішення пов’язаних із ними економічних, соціальних та екологічних проблем. Буде створено безліч різних карт, описів, проведено моніторинг і створені прогнози рівня і стану води в лиманах області.

Лиманів в Україні більше двадцяти, 17 з яких розташовані в Одеській області. Багато з них мають статус природоохоронних зон.

Лимани бувають закриті та відкриті. Закриті не з’єднуються з морем, відкриті навпаки. В Одесі найбільші лимани – це Хаджибеївський і Куяльницький. У них спільна проблема – повільний водообмін, вони отримують мінімальний приплив води від живильних річок.

Проблема Хаджибея і одночасно його порятунок – це скидання туди протягом багатьох років стічних вод. Через збільшення рівня води в лимані виникла загроза руйнування дамби і дороги. При цьому якщо перестати скидати туди стічні води, його може чекати доля Куяльника, який мало не висох повністю.

Криза Куяльника виникла через регулювання стоку річки Великий Куяльник. Численні перекриття і водосховища привели до обміління і замулювання, висихання річки, а слідом за нею і самого лиману.

Для порятунку лиману зараз введений в дію гідротехнічний вузол «лиман-море» з самопливного наповнення Куяльника водою Чорного моря. Вже чітко видно, що лиман став наповнюватися. З середини березня розпочнуться роботи з розчищення русла Великого Куяльника. Влітку цього року Куяльницький лиман повинен стати національним парком. Вчені зараз зайняті тим, щоб після встановлення в лимані нормального рівня води спрогнозувати як він буде змінюватися від природних впливів, наприклад, весняного водопілля.